بالارفتن ازدواج بازیگران بازیگران معروف بازیگران مشهور

بالارفتن: ازدواج بازیگران بازیگران معروف بازیگران مشهور برگزاری مراسم بازیگر مشهور اندونزی بازیگران سینمای بازیگر ازدواج اندونزی

گت بلاگز وب‌گردی ساخت الیاف پارچه‌ای از آب

گروهی از معماران و شیمی‌دانان دانشگاه کمبریج ایده‌های‌شان را با هم به اشتراک گذاشتند تا دریابند چگونه می‌توان ماده‌ای مشابه با تار عنکبوت‌ها ساخت. در این تحقیق آن‌ها به نتیجه های جالبی دست یافتند.

ساخت الیاف پارچه‌ای از آب

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ به نقل از تریهاگر، این محققان با استفاده از موادی به نام هیدروژل، الیاف پارچه‌ای ساختند که 98 درصد آن از آب تشکیل شده است هست. از این فرایند می‌توان جهت ساخت پارچه‌های فوق انعطاف‌پذیر، محکم و پایدار استفاده کرد. این پارچه با تقلید از تار عنکبوت ساخته شده است و می‌تواند راهکارهایی جهت سازگاری با محیط‌زیست پیش روی کارخانه‌های تولید پارچه قرار دهد.

هیدروژل از دو درصد سلولز و سیلیکون تشکیل شده است که هر دو مواد طبیعی و معلق در آب هستند. مولکول‌های دیگری هم در ساختمان این پارچه وجود دارد که ظاهرا شبیه به النگوهای کوچک هستند و کوکوریبیتوریل نامیده می‌شوند. این اسم از واژه کوکوربیتا می‌آید که نام لاتین گرداب است و اشاره‌ای به ظاهر توخالی و دایره‌ای شکل این مولکول‌ها دارد. در این ساختار سلولز و سیلیکون در کنار هم قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند الیاف و رشته‌های بسیار طولانی و به شدت نازکی از ژل بیرون کشیده شوند.

اندکی بعد از این که فیبرها از هیدروژل بیرون کشیده می‌شوند آب تبخیر می‌شود و رشته‌های ابریشمی باقی می‌ماند که از ویسکوزهای سلولز-پایه بسیار قوی‌تر و محکم‌ترند. این الیاف از ابریشم‌های مصنوعی و حتی از بعضی الیافت طبیعی همچون موی حیوانات نیز محکم‌تر هستند. رشته‌ها از بعضی جهات شبیه طناب بانجی جامپینگ عمل می‌کنند و خاصیت جذب انرژی دارند و به همین علت توانسته‌اند از ابریشم‌های طبیعی پیشی بگیرند.

ساخت الیاف پارچه‌ای از آب

برای ساخت بسیاری از الیافت مصنوعی به انرژی زیاد و استفاده از حلال‌های خطرناک نیاز هست. کارخانه‌های تولید الیافت شیمیایی با پرسشها اکولوژیکی رو به رشدی رو به رو هستند و دریا را با میکروالیاف خود آلوده می‌کنند؛ پدیده‌ای که اغلب مه دریا خوانده می‌شود.

فرایندی که جهت ساخت این الیاف تازه ارائه شده است می‌تواند روش‌های قدیمی تولید الیاف را ارتقا دهد و آن‌ها را به صنایعی پایدارتر و کم‌خطرتر جهت محیط‌زیست تبدیل کند.

منبع:ایسنا

گروهی از معماران و شیمی‌دانان دانشگاه کمبریج ایده‌های‌شان را با هم به اشتراک گذاشتند تا دریابند چگونه می‌توان ماده‌ای مشابه با تار عنکبوت‌ها ساخت. در این تحقیق آن‌ها به نتیجه های جالبی دست یافتند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کارخانه | استفاده | ابریشم | پارچه | طبیعی | انرژی | الیاف پارچه | ساخت الیاف

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz